Viled on tehtud laiast valikust kodumaistest puuliikidest. Töökoda asub mugavalt Kesk-Eesti metsavööndi südames ja head kõva lehtpuud on igalt poolt saada. Puit on kuivatatud aeglaselt naturaalsetes tingimustes. Koguse mõttes kulub puitu vähe ja pilli tegemiseks polegi puid spetsiaalselt maha võetud. Paljude mõisaparkidega Jõgevamaal (üks park asub ka töökoja naaberkrundil) leidub palju ohtlikke puid, mille omanikud annavad vana väärika puu hea meelega muusikainstrumentide tegemiseks tasuta ära. Saarepuud on kõige rohkem.
Kuidas pillid tehtud on?
Kui puit on kuivanud ja õigesse mõõtu saetud, kasutan järgnevas protsessis erinevaid käsitööriistu ja enda valmistatud agregaate, mis aitavad säästa käsi korduvatest ja suurt jõudu nõudvatest liigutustest. Pillid on tehtud puhtast puust, sisaldades lisaks puidule vaid huuliku liimi ja linaõli, mis on peale kantud niiskuse tõrjumiseks ja puidu ilu esile toomiseks
Kuidas vilepilli kasutada ja hoida?
Hoiutingimused
Vilepilli tuleb hoida kuivas ja puhtas. Vihma korral piisab, kui pill on taskus või kotis veepritsmete eest kaitstult. Väljas ööbides (näiteks matkal) ei ole pilli hea ööseks välja jätta, kuna hommikune kasteniiskus kahjustab teda samuti. Vilepilli ei tohi ka vette või lumme kasta või teda veega pesta. Ka desinitseerimisvedelikud võivad vilele kahjulikult mõjuda. Soovitan vilepilli hügieeni hoidmiseks mitte kellegagi jagada. Kui sülg satub pidevalt vilepilli sisemusse, paisub huuliku peal asuv õhukanal kitsamaks ja vile hakkab ajapikku järjest vaiksemat häält tegema. Sellepärast soovitan väikelaste jaoks osta ühe- või kahetorulisi keskmiste mõõtudega pille, mis on süljele kõige vastupidavamad. näiteks E-soolopill
Kasutamine
Vilepilli hoitakse üldjuhul käes ja puhutakse otsast sisse. Sõltuvalt vile tüübist võib olla vile peal avasid, millele näpuga vajutades saab hääletooni madalamaks muuta. Iga tooniava viib vile puuravani, mis asub otse selle all. Kui vilel on mitu toru ja palju tooniauke, toimivad need tooniaugud, mille all olevasse puuravasse parasjagu otsast sisse puhud. Hääletooni saab muuta ka õhu väljumise ava osalise katmisega. Kasutamisest annavad head aimu ka videod, mille olen iga pilli juurde lisanud kuna imelik oleks osta pilli,teadmata mis häält see teeb.
Lisaks
Häälestatud viled leiab "jämmi vilede" lehelt. Teised viled on üldiselt juhuslikus häälestuses, kui pole märgitud teisiti. Info selle kohta on märgitud iga pilli juures eraldi. Iga vilega peaks enne avalikku esinemist tutvuma ja harjuma - Vile on instrument, mille helikõrgus sõltub puhumise tugevusest ja täpse noodi mängimine nõuab mõningast vilumust. Vilumuse tekkimine võtab sõltuvalt inimesest aega erinevalt. Need, kes on varem mõnda muusikainstrumenti mänginud, saavad vilepilli kiiremini (vahel lausa ühe loo mängimise jooksul)selgeks. Kõige parema vilepilliga mängimise kogemuse saab siis, kui mängida koos teise häälestatud muusikainstrumendiga. Kindlasti soovitan mängida ja kuulata vilepilli looduskeskkonnas - lagendikel, suures metsas, rabas, orgudes ja kõrgendikel.